Aktuality

1,1,2011 Informace o rovnátkách jsou na stránce www - http://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnátka

Ordinační doba

Pondělí: 08 : 12:00
Čtvrtek: 13 :00 - 16 : 00

otevřeno od mobil : 776 592 705 ordinace 569 72 18 09 sovan@seznam.cz

Rovnátka

V současnosti se ve všech vyspělých zemích používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní ortodontické aparáty. Technika léčby fixními aparáty byla vyvinuta v USA a Skandinávii před více než šedesáti lety a jsou s ní bohaté zkušenosti. Pouze fixní rovnátka totiž umožňují zcela kontrolovaný pohyb se zuby ve všech směrech. To je nezbytné pro dokonalé vyrovnání zubů. Snímací aparáty toto neumožňují. Nyní se používají zejména po fixních rovnátkách k udržení výsledku léčby. K rovnání zubů je využíváme pouze u velmi malých dětí k předléčení vady před fixními aparáty. Výjimkou je tzv. Invisalign. Jedná se o sérii zcela průhledných snímacích rovnátek, které se používají i v léčbě dospělých pacientů. V současnosti je tento typ léčby v USA a západní Evropě obrovským hitem. Tato velmi komfortní a téměř neviditelná léčba je ale vhodná jen pro léčbu méně závažných anomálií.

Fixní aparát se skládá ze zámků a kroužků nalepených na zubech. Do nich se vkládají ortodontické dráty, které se během léčby vyměňují a tím postupně tvarují zubní oblouk. V naší ordinaci používáme pouze nejkvalitnější materiály většinou amerických výrobců. Obvykle se používají zámky ocelové nebo titanové. Požaduje-li pacient průhledné zámky, máme k dispozici zámky keramické či safírové. Mnoho pacientů chce mít rovné zuby, ale vadí jim viditelné zámky. Pro tyto případy využíváme tzv. lingvální ortodoncii, t.j.rovnátka nalepená na vnitřní straně zubů. Taková rovnátka zůstávají pro okolí zcela utajena.

Obvykle je třeba nasadit fixní aparáty na horní i dolní čelist. Jen v malém počtu případů lze provést léčbu jen v jedné čelisti. Rovnátka na horních i dolních zubech jsou nutná pro dosažení správného kontaktu zubů po léčbě. Pokud se vyrovnají zuby jen v jedné čelisti a zuby na sebe správně nedokusují, je velmi obtížné udržet po sejmutí rovnátek zuby vyrovnané. Nedokonalý skus může také zuby poškozovat.

Fixních aparáty

Fixních aparáty

Mezi základní součásti fixních aparátů patří kroužky na zadních zubech a na předních zubech nalepené zámky. Do zámků je vložen drát, který vyrovnává zuby a je k nim přichycen ligaturami. Ty mohou být gumové (barevné i bezbarvé) nebo kovové. Ligatury svým velkým třením zpomalují pohyb zubů. Proto existují též tzv. Samoligovací zámky, které ligatury nepotřebují. Léčba je s nimi rychlejší.

Keramické zámky

Keramické zámky

Průhledné zámky, velmi málo viditelná varianta rovnátek. Nejkvalitnější keramické zámky mají kovovou drážku pro drát. Díky tomu se zuby pohybují rychleji, což vede ke kratší době léčby.

Samoligovací zámky

Samoligovací zámky

Zámky, které samy drží drát. Nepotřebují ligatury. Výzkumy uvádějí zkrácení doby léčby o cca jednu třetinu. Optimální volba pro pacienty, kteří nepožadují barevné gumičky. Existují i v keramické variantě. (Foto Smartclip + Clarity SL, 3M-Unitek)

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka

Zámky jsou nalepené na vnitřní straně zubů. Jsou tudíž zcela neviditelné. Mohou ale více dráždit jazyk. Nejluxusnější varianta ortodontické léčby. Velmi náročná práce v ordinaci i v laboratoři. Veškerý diskomfort je ale vyvážen excelentní estetikou.

Invisalign

Invisalign

Vyrovnávání malých vad v postavení zubů pomocí série průhledných folií. Jediná snímací rovnátka, která se používají u dospělých pacientů. Pacientovi je zhotoveno přibl. 20 folií na každou čelist, které postupně vyrovnávají zuby. Zcela průhledná rovnátka. Je nezbytné je nosit celý den. Nejsou pouze na noc! Hodí se pouze k léčbě malých nepravidelností.

Snímací aparáty

Snímací aparáty

Používají se po vyrovnání zubů fixními aparáty k udržení výsledku a k přivyknutí zubů na nové postavení. U malých dětí lze použít i k rovnání zubů. Obvykle je ale třeba dokončit léčbu fixními aparáty.

Retenční folie (návlek)

Retenční folie (návlek)

Používáme k udržení výsledku léčby fixním aparátem. Jedná se o folii přesně vylisovanou dle zubů. Výhody: estetické, navadí při řeči, pohodlné. Nevýhody: praská, při zhotovení nové korunky, rozsáhlé výplně, dostavby apod. se musí udělat nová.

Fixní retainer

Fixní retainer

Je nezbytný pro udržení zubů ve vyrovnaném stavu a společně se snímacím retenčním rovnátkem zhotoven všem pacientům po léčbě fixními aparáty. Jedná se o velmi tenký drát vytvarovaný podle vnitřní plochy zubů a přilepený materiálem v barvě zubů. V ústech zůstává v nejlepším případě napořád, minimálně ale 8 let. Musí být zhotoven tak, aby umožňoval bezproblémovou ústní hygienu.

Jumping aparát

Jumping aparát

Aparát, který se uchycuje na fixní rovnátka jednostranně nebo i oboustranně. Používá se k léčbě výrazného předkusu a asymetrií skusu. Neomezuje otvírání úst. Na obrázku vypadá hrůzostrašně, ale ve skutečnosti nepůsobí žádné problémy. Navíc je navenek jen velmi málo vidět. V ústech bývá 4-6 měsíců.

Kotevní implantát

Kotevní implantát

Titanová šroubek, který se v ordinaci zavrtá mezi kořeny zubů. Jedná se o zcela bezbolestný zákrok trvající 1 minutu. Kotevní implantáty po svém uvedení na ortodontický trh způsobily revoluci v našem oboru. Umožňují pohyby zubů, které byly v době před kotevními implantáty neproveditelné.

Tahy II.třídy

Tahy II.třídy

Gumové kroužky, které si pacient sám nandavá na rovnátka. Umožňují posun horních a dolních zubů vůči sobě. Používají se při léčbě menšího předkusu a na konci léčby k „zakousnutí“ horních a dolních zubů do sebe.

Hyrax

Hyrax

Fixní aparát, který slouží k rozšíření celé horní čelisti. Pacient (nebo rodiče, partner...) točí šroubem na patře, čímž dochází k rozšiřování aparátu. Při rozšiřování postupně vzniká mezera mezi horními řezáky. V následujících týdnech se sama uzavírá. V ústech bývá 4 měsíce.

Fixní nákusná deska

Fixní nákusná deska

Destička za horními zuby, kterou lze velmi snadno zvýšit skus. Používáme v případech, kdy dolní řezáky nakusují do horního patra. Je v ústech napevno. Pacient si musí nosit na každou kontrolu zubní kartáček, aby si mohl pod destičkou perfektně vyčistit zuby. V ústech bývá 4-6 měsíců.